Народнае ткацтва і ...
 
Падзяліцца:
Апавяшчэнні
Clear all

Народнае ткацтва і вышыўка

3 Посты
1 Карыстальнікі
0 Likes
3,511 Прагляды
Посты: 278
Заснавальнік Admin
Аўтар тэмы
 

Падол спадніцы
Падол спадніцы. Фрагмент. 1920-я гг.

Народнае мастацтва Беларусі, якое вызначаецца найперш самабытнасцю, вобразнасцю, найбольш яскрава праявілася ў ткацтве і вышыўцы. Больш таго, не будзе перабольшаванне казаць, што ручнікі, абрусы, посцілкі — гэта своеасаблівая аповесць пра жыццё народа, яго шчасце, працу і спадзяванні.

А пачнем тэму з адзення. Асаблівай дасканаласцю вызначаецца святочнае адзенне, асабліва жаночае. Кожны з рэгіёнаў Беларусі вылучаецца сваімі адметнымі мастацкімі прыёмамі: на Поўдні вялікую роль у аздабленні адыгрывая арнамент, у той час як на Поўначы адзенне ў дэкаратыўных адносінах больш сціплае і стрыманае. У мужчынскім касцюме надзвычай вялікае значэнне мелі паясы, якія адыгрывалі таксама важную ролю ў розных абрадах.

Адзенне Заходняга Палесся

кан. XIX - сяр. XX ст.

 
Размешчана : 23 жніўня 2018 02:20
Посты: 278
Заснавальнік Admin
Аўтар тэмы
 

Жаночыя комплексы кан. XIX - пач. XX ст.

 
Размешчана : 29 жніўня 2018 02:09
Посты: 278
Заснавальнік Admin
Аўтар тэмы
 

Надзвычай рознабакова дэкаратыўныя якасці тканых вырабаў выявіліся ў посцілках і дыванах. Пры ўсёй разнастайнасці вырабаў тут таксама маюцца свае рэгіянальныя асаблівасці. Так, для Захаду Беларусі характэрна ярка выяўленая папярочная паласатасць. На паўднёвым усходзе пераважваюць замкнеёныя кампазіцыі з шасці-васьмі буйных фігур па сярэдзіне.

Дываны і посцілкі Усходняга Палесся

1920-я - 1980-я гг.

 
Размешчана : 1 верасня 2018 15:02
Падзяліцца: